Manufacturing on Demand
JAM-5200EBM specs:
- Manufacturing method: Powder bed fusion
- Manufacturing dimensions: Maximum 250 mm (Dia.) × 400 mm (H)
- Electron beam output: Maximum 6 kW
- Lifetime of cathode: 1,500 h or longer
- Chamber pressure (during melting): 0.01 Pa or lower
- Inert gas (for charging prevention): Not required
- Manufactured product cooling system: Equipped
- Powder dispersal prevention system: e-Shield
- Beam correction: Automatic (Focus, Astigmatism, Distortion)
- Power supply: 3-phase, 200 V (±10%), 35 kVA